Milí návštevníci,

vzhľadom na aktuálnu situáciu je galéria až do odvolania zatvorená.

Výstava je non-stop osvetlená a tak si ju môžete pozrieť cez výklad z ulice.


Výstavný program galérie v roku 2021 podporil Fond na podporu umenia.

Ján Hlavatý - Hľadanie východiska

9.3.- 15.4. 2021

Ján Hlavatý sa po 8 rokoch  vracia do Galérie Čin Čin so sériou malieb s názvom Hľadanie východiska. Väčšina vystavených prác  vznikla v r. 2020, ktorý navždy ostane spojený s pandémiou. Pre mnohých umelcov to bol čas, ktorý pre nich plynul ako zvyčajne -  pri práci v ateliéri a nebyť obmedzení s výstavami a vernisážami,  ich vlastný svet  ostal   vo svojom každodennom rytme akoby nedotknutý a nezmenený.

Takto to vníma aj  Ján Hlavatý, ktorý   žije vo svojom vlastnom slobodnom  výtvarnom svete bez obmedzení korony. Je známy ako maliar  expresívneho gesta, výraznej farebnosti a  veľkých abstraktných formátov.  Na aktuálnej výstave prevažujú maľby komornejšej veľkosti.  Ako napovedajú názvy jeho obrazov:  /Ostrovy na rieke, Modré jazero, Studňa, Vánok / častou témou a východiskom je pre neho príroda a pocity, ktoré vyvoláva. Zážitky, emócie a myšlienky  si ukladá v pamäti vo forme farebných spomienok.  Pracuje bez prípravných skíc, ale s jasnou predstavou a emóciou, ktorá určuje proces a tému  maľby. Jeho  na  pohľad jednoduché kompozície  so svietivými farbami podnecujú diváka k zamysleniu a rozväzujú  fantáziu k rôznej interpretácii a hľadaniu východisk.  Rád používa vo svojej maľbe čísla a kaligrafické znaky, ktoré nevyhnutne nemajú vedľajší význam,  ale objavia sa podvedome ako doplnok k celej kompozícii.

Nápoveďou  k pochopeniu autorovej  maľby je názov diela, ktoré väčšinou vznikne  pred hotovým obrazom. Dominantným výrazovým prostriedkom Hlavatého diel  je hra s farbou.  Ako sám hovorí:  „Moje obrazy sa dajú charakterizovať ako expresívne s lyrickým podtónom. Veľmi významnú úlohu  tu zohráva farba ako jeden z najdôležitejších  stavebných prvkov mojich obrazov. Farba, ktorá sa postupne stáva výsostne maliarským problémom, v spojení s dynamickým prednesom a vyváženou kompozíciou – to sú hlavné atribúty mojej maľby. Ide predovšetkým o abstraktné obrazy s občasnými ozvenami figúry, inšpirované prírodou, osobnými zážitkami či momentálnymi pocitmi“.

Výber prác na výstave ponúka dialóg na tému hľadania východiska, ktoré autor  dlhodobo nachádza v prírode. Hľadanie východiska je aj názov jediného veľkoformátoveho obrazu, na ktorom Hlavatý  zobrazil svoju cestu tápania a hľadania.

 

Dorota Vlachová