Mgr.art. VILIAM SLAMINKA

10.06.1985, Humenné

 

Vzdelanie:

2004 - 2010   Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava, odbor: maľba a iné médiá – IV. Ateliér,

prof. Ivan Csudai

2000 - 2004   Škola úžitkového výtvarníctva, Košice, propagačná grafika

 

Znalosti, aktivity:

Maľba, kresba, komix, video, priestorová inštalácia, Pc grafika

 

Moja tvorba je založená na populárnej kultúre, inšpirovaná komiksom, filmom a literatúrou. Signifikantným je pre mňa hľadanie nových spôsobov maľby, skladaním obrazov do variabilných inštalácií s presahom do priestoru, čím sa stierajú hranice medzi tradičným závesným obrazom a objektom. Ďalším aspektom mojej tvorby je pohrávanie sa s osobnou mytológiou, v sebamystifikácií do podoby superhrdinu. Pri spracovaní jednotlivých námetov je neustále prítomný pojem „Hry“. Či už je to hra s materiálom, témou, alebo spôsobom prezentácie, dôležitým aspektom mojej tvorby ostáva  hravosť.

 

Pecha Kucha Night Trnava, vol.6, 2012 (prezentácia tvorby)

 

Ocenenia:

3. miesto v súťaži Maľba - Cena Nadácie VÚB za rok 2013

Cena Martina Benku za rok 2010

 

Samostatné výstavy:

2014    Punčový rez, MC Gallery, Praha

2013    Vo forme!, Galéria Dunaj, Bratislava

Ať hviezdy zazáří, Galeria Umakart, Brno

2011 VER MI, NIE DVERMI!, Galéria mladých, Nitra

2010    Na mieru, Fru Fru gallery, Bratislava

 

Skupinové výstavy:

2012    CREATIVE UNIT - Najlepší z najlepších, Galéria Medium, Bratislava

2011    Fřesh Fľesh: Hranice, Zbrojovka, Brno

Multiplace, SNG, Bratislava

2010    Bolo a Bude, Fru Fru gallery, Bratislava

Ísť metrom na lúku, alebo odkiaľ vietor fúka, Bunker, Nitra

Parallels, Barcsay Hall of the Hungarian University of Fine Arts, Budapešť

2009    Christmas bestseller, SODA gallery, Bratislava

2008    Super Hi-Fi stereo video, Galéria Mladých, Nitra

9 SCULPTURES, kressling gallery, Bratislava

VŠVU / VŠUP, Galerie VŠUP, Praha

5. ročník Konfrontační přehlídky mladých umělců ARSkontakt 2008,

Galerie Jižního křídla Nové radnice, Brno

Videonight dva uzly/two points, Galéria Jána Koniarka, Trnava

2007    K.O.MIX, Galéria Mladých, Nitra

Generace nula, galerie Kabinet, U dobrého pastýře, Brno, Česká republika

Dotyky, Záhradná galéria AM, Plavecký Štvrtok

Čo nás nespája, to nás posilní (spolu s Erikou Miklóšovou a Csillou Polákovou), Galéria 13m3, Bratislava

 

Viliam Slaminka: Bude z neho futbalista

Vernisáž výstavy: 4. 3. 2014

Trvanie výstavy: 4. 3. - 28. 3. 2014

Miesto konania: Galéria ČIN ČIN, Podjavorinskej 4A, Bratislava

„Ten má ale silu v nohách! Až vyrastie, bude z neho určite futbalista! To sa pozná hneď!“ Tak často znejú predpovede nadšených gratulantov pri vítaní nového bábätka. Čo sa však stane, ak si podobné zaužívané výroky zoberie na paškál vtipkár Viliam Slaminka?

Viliam pracuje s obyčajnými každodennými témami, a k nim patria aj celkom bežné  a opočúvané frázy. Tentokrát si Viliam vybral svet športu a kritickým okom si premeral dôležitosť, ktorá sa mu prikladá. Stratégiou bolo skúmanie všadeprítomnosti športu počnúc narodením, cez detstvo strávené v telocvični , až po masami obľúbené pasívne sledovanie športových prenosov. V prezentovanej sérii obrazov si sily meria umenie so športom. Výstava s nadhľadom konfrontuje šport ako exaktne merateľnú disciplínu a naopak subjektívnym pocitom podliehajúce umenie, ktoré nemá jasne stanovené pravidlá.

Hneď v titulnom obraze výstavného projektu vytŕča z perinky namiesto detskej tváričky loptisko. To napovedá, že v galérii žiadne nemastné-neslané obrazy nečakajú. Bizarné kombinácie použitých prvkov a nabúravanie tradičného vnímania zobrazených situácií môže vyvolať reakcie od „Aha!“ až po „Haha!“.  Navzdory očakávaniam je z telocvične zrazu opičiareň, vo futbalovej bránke sa poneviera mačka a v duchu hesla „V zdravom tele zdravý duch“ má lopta nový čudný vzor. Hlavnú rolu inej ironickej inštalácie zas víťazne získava uhorka.  Najodzbrojujúcejšie prednosti majú obrazy Push-up a Touchdown, a do hokejovej bránky so spustenou sieťou mieri osem pukov naraz – kam tým všetkým ten Viliam mieri?!?

Nezávisle od uplynulých zimných olympijských hier– osláv pohybu – pohol Viliam Slaminka rozumom a vytvoril v galérii ihrisko, na ktorom sa preskakujú stereotypy, uteká pred nudou a vzpiera pravidlám.

Viliam Slaminka (1985, Humenné) je od roku 2010 absolventom odboru maľby na VŠVU v ateliéri prof. Ivana Csudaia. Princípy jeho tvorby sú ukotvené vo východiskách komiksovej estetiky, experimente s farbou a hmotou, hravosti a svojskom humore. Maľby sú zakaždým výrazné svojou pestrou farebnosťou, realizované diela sú plátnami rôznych veľkostí a najmä netradičných tvarov. Vizuálne príťažlivé výsledky sa tak stávajú výpoveďou na rozhraní tradičnej maľby-závesného obrazu a objektu. Príznačnou vlastnosťou diel je aj ich plánovaný potenciál fungovať ako „skladačka“. Jednotlivé plátna sa dajú vzájomne kombinovať a spájať, čím umožňujú vznik nových celkov a nespočetné možnosti finálnej inštalácie.

/text: Petra Balážiová